Pojemniki IBC (Intermediate Bulk Container) stanowią niezwykle praktyczne rozwiązanie, które znacznie ułatwia transport oraz przechowywanie substancji w postaci płynów, gazów, granulatów czy mas bez konieczności stosowania specjalistycznych pojazdów czy innego sprzętu. Złącza IBC to natomiast elementy zaprojektowane typowo pod ich potrzeby. Ich głównym przeznaczeniem jest umożliwienie podłączenia specjalistycznych węży czy innych przewodów do przesyłu cieczy, mas czy granulatów, a także ułatwienie opróżniania, napełniania oraz dystrybucji wymienionych wcześniej substancji. Złącza IBC występują w różnych rozmiarach i rodzajach, dostosowanych do specyficznych zastosowań oraz wymogów przemysłowych. Wykonane z materiałów odpornych na korozję są w stanie służyć przez lata, wytrzymując agresywną naturę substancji przechowywanych w pojemnikach. Już dziś poznaj najpopularniejsze złącza IBC oraz ich zastosowanie – z pewnością ułatwi Ci to wybór odpowiedniego elementu.
Rodzaje złączy IBC: specyfika oraz zastosowanie
Najpopularniejszym rodzajem złączy IBC są przejściówki Camlock – szybkozłącza stosowane nie tylko do łączenia przewodów, lecz również rur z paletopojemnikami. Dzięki zastosowaniu zaczepów rączek zamiast zaczepów tworzą one szczelne oraz bezpieczne połączenia, pozostając łatwe w użytkowaniu. Do ich montażu nie są potrzebne żadne specjalne narzędzia, co znacznie ułatwia pracę. Tuż obok złączy typu Camlock, ogromnym zainteresowaniem cieszą się także złącza gwintowane, wyróżniające się trwałością oraz odpornością na uszkodzenia. Ważne jest jednak, by pamiętać o ich prawidłowym montażu, a także doborze konkretnego modelu pod kątem jego parametrów (zwłaszcza rozmiaru). Trzecim rodzajem złączy IBC są te z króćcem do węża. Przydają się one wtedy, gdy zależy nam na szybkim i łatwym podłączaniu (oraz odłączaniu) węży do pojemników. To właśnie złącza IBC z króćcem zapewniają bezpieczne, szczelne, a co za tym idzie również efektywne przesyłanie płynów pomiędzy pojemnikami IBC a innymi elementami systemu, takimi jak na przykład pompy czy filtry. Podsumowując, złącza IBC sprawdzą się wszędzie tam, gdzie tylko pojawi się potrzeba sprawnego opróżnienia paletopojemników czy innych kontenerów o dużych gabarytach, zapewniając bezpieczną pracę poprzez zminimalizowanie ryzyka wycieków.
Jak wybrać odpowiednie złącza IBC?
Zakup złącza IBC to inwestycja w jakość oraz bezpieczeństwo procesów zachodzących w firmie. To, na jaki model się zdecydujesz, w dużej mierze zależy od specyfiki przesyłanej substancji, a także czynników takich jak szczelność materiałów użytych do produkcji pojemników i przewodów. Pod uwagę warto wziąć również elementy takie jak warunki pracy, ciśnienie czy temperaturę. Wysokiej klasy złącza IBC tworzone są wyłącznie z przeznaczonych ku temu tworzyw, takich jak polipropylen czy stal nierdzewna. Firma Węże Tobi oferuje fachowe doradztwo w zakresie złączy IBC, a także pomoc w doborze odpowiednich elementów. Posiadamy działy handlowe w całej Polsce (we wszystkich województwach), a także prowadzimy sprzedaż wysyłkową. Odwiedź nas stacjonarnie lub zakup złącza IBC online.