Standardowe łączenie zbiorników i węży już dawno przeszły do historii. Godnymi następcami dawnych rozwiązań są szybkozłącza, których opracowań i modeli jest istne zatrzęsienie. Dzisiejszy przemysł wymaga, by różne instalacje były dostosowane do różnych poziomów ciśnienia. Jak najlepiej dobrać szybkozłącze? Które modele w największym stopniu spełnią nasze oczekiwania? Które wybrać dla małego, średniego i wysokiego ciśnienia? Oto nasz przegląd trzech najlepszych modeli dla każdego z tych aspektów.
Camlock – to zawsze dobry wybór
Nie jest przypadkiem, że wyroby tego typu są jednymi z najczęściej wykorzystywanych modeli w przemyśle. Występują one w kilku wersjach materiałowych, jednak my najbardziej polecamy te wykonane z mosiądzu. Do łączenia węży z instalacją doskonale sprawdzi się model DC Saflok, który bez problemu wytrzymuje temperaturę od -20 do nawet 100 stopni Celsjusza! Dodatkowym atutem tych produktów jest fakt, że jest możliwość montażu dodatkowych elementów zapobiegających przypadkowemu otwarciu i rozszczelnieniu instalacji. Te szybkozłącze typu camlock idealnie nadaje się do zakresu ciśnienia od 3 do 18 bar. Mamy tu pewność maksymalnej szczelności i dokładności wykonania. Dla takiego zakresu prawdopodobnie nie wymyślono jeszcze produktów lepszej jakości oraz lepszej wydajności.
Geka – wysokie ciśnienie to nie problem
Nieco wyższe wartości ciśnienia wymagają nieco bardziej wysokowydajnego sprzętu. Wyznacznikiem dobrej jakości produktów Geka jest fakt, że są one wykorzystywane w jednym z najbardziej obudowanych przepisami przemyśle- przetwórstwie spożywczym. Szybkozłącza te, na przykład gwinty zewnętrzne, występują w dwóch wersjach wykonania – mosiądz i stal. Ten pierwszy materiał zapewnia wytrzymałość na niższe ciśnienia, i podobnie do złącza camlock, spokojnie wytrzyma wartość 16 bar. Jednak wersja ze stali, przeznaczona do dużo bardziej obciążających zadań udźwignie ciśnienie równe nawet 40 bar. Dzięki niezwykłej trwałości, złącza te wykorzystywane są także w przemyśle budowniczym, a odporność na działanie wielu chemikaliów czyni je również przydatnymi w przemyśle chemicznym.
Autoclave – i nie ma mocnych
O ile powyższe dwa wymienione produkty perfekcyjnie sprawują się w swoich zakresach ciśnieniowych, o tyle wyroby Autoclave to już naprawdę ciężka artyleria. Nadają się do niemal wszelkich zastosowań przemysłowych, także dzięki wykonaniu z doskonałej jakości stali kwasoodpornej. Zakres temperatur, którym spokojnie opierają się na przykład zawory kulowe lub złącza rurowe, jest imponujący i wynosi od -252 do +549 stopni! Ze względu na niezwykle wysoką wydajność i trwałość elementy te znajdują zastosowanie w najcięższych gałęziach przemysłu czyli przemyśle petrochemicznym i wydobywczym. Ciekawostką jednak jest fakt, że elementy te latają także w kosmos jako części wykonania instalacji w przemyśle