Węże przemysłowe wykorzystuje się w różnych gałęziach przemysłu. Ze względu na wszechstronność zastosowań wyróżnić można ich wiele rodzajów. Wśród nich wymienia się np. lekkie i bardzo elastyczne węże odciągowe. Węże odciągowe służą do odprowadzania gazów, oparów, substancji chemicznych, granulatów, materiałów sypkich i trocin. Znajdują zastosowanie m.in. w instalacjach wentylacyjnych, ale także szeroko pojętym przemyśle spożywczym, drzewnym, meblarskim, motoryzacyjnym, chemicznym i petrochemicznym. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, w jaki sposób pracują oraz jak się je klasyfikuje.
Jakie są zasady działania węży odciągowych?
Węże odciągowe są kluczowym elementem układów odciągających. Pracują w połączeniu z urządzeniami filtrującymi. Ich działanie w dużej mierze zależy od ich zastosowania oraz rodzaju substancji i materiałów, które mają odprowadzać. W większości jednak służą do transportu mediów pod wpływem odpowiedniego ciśnienia. Po pierwsze, można je wykorzystywać jako węże ssawne. Ich działanie polega wówczas na tym, że w warunkach podciśnienia materiał jest zasysany, a następnie odprowadzany z układu. Po drugie, mogą funkcjonować jako węże tłoczne, które odpowiadają za odprowadzenie materiałów z układu w warunkach nadciśnienia. Węże odciągowe, które są wzmacniane przez spirale, dodatkowo umożliwiają również odprowadzanie ładunków elektrostatycznych poprzez uziemianie.
Jakie wyróżnia się rodzaje węży odciągowych?
W zależności od zastosowania węże odciągowe dzieli się na węże odporne na działanie wysokiej temperatury, odporne na ścieranie czy też odporne na działanie substancji chemicznych. Inna klasyfikacja uwzględnia podział węży odciągowych ze względu na materiał, z jakiego zostały wyprodukowane. Przykładowo w ofercie firmy Tobi znaleźć można:
- węże odciągowe typu KLIN – produkowane z mieszanki takich materiałów jak m.in. PTFE czy silikon i wzmacniane stalową spiralą,
- węże odciągowe PUR – wytwarzane z poliuretanu poliestrowego i wzmacniane spiralą z drutu stalowego miedziowanego.
Czytaj również: Jakie węże do przemysłu spożywczego?
Zobacz też: Jak muszą być wykonane węże do pary wodnej?