Złącza camlock zalicza się do jednych z najpowszechniej stosowanych szybkozłączy. Wykonuje się je m.in. ze stali nierdzewnej, mosiądzu czy też polipropylenu. Są trwałe, a tym, co je szczególnie wyróżnia, jest wysoka wytrzymałość ciśnieniowa i mechaniczna. Dzięki temu, że są wyposażone w system blokowania rączek, ograniczają ryzyko rozszczelnienia instalacji i trwale łączą przewód z rurociągiem, bądź z innym przewodem. Atutem jest również łatwość ich obsługi. Złącza camlock nie wymagają użycia narzędzi, co sprawia, że przy ich pomocy w szybki i prosty sposób można połączyć instalacje. Do czego wykorzystuje się je najczęściej?
Jakie jest zastosowanie złączy camlock?
Zastosowanie złączy camlock jest bardzo szerokie. W wielu przypadkach zastępują one tradycyjne i nierzadko czasochłonne metody połączeń przewodów. Służą głównie do przesyłu różnego rodzaju cieczy i materiałów sypkich. Przykładowo złącza ze stali nierdzewnej przeznaczone są do użytku w instalacjach niskociśnieniowych poddawanych oddziaływaniu ciśnienia do maksymalnie 20 barów. Wykorzystuje się je w wielu branżach przemysłu technicznego, w tym m.in. w przemyśle chemicznym, naftowym czy gazowym. Powszechnie używa się ich także przy podłączeniach węży do pomp niskiego ciśnienia lub gniazd przeładunkowych. Poza tym znajdują zastosowanie w rolnictwie i budownictwie. Są niezastąpione np. w podłączeniach zbiorników na płyny lub paliwa.
Cenione są również w branży produkcyjnej i montażowej. Nierzadko służą też do celów wojskowych. Szybkozłącza camlock swoje funkcje spełniają także w wymagających środowiskach, w których powstaje wiele zanieczyszczeń. Dobrze radzą sobie w przypadkach, gdy konieczna jest częsta wymiana węży. Mowa np. o podłączeniach wozów asenizacyjnych czy cystern. Co ciekawe, złącza camlock wykorzystuje też przemysł spożywczy. Ten typ armatury stosuje się przy przesyłaniu różnych substancji spożywczych w zakładach produkcyjnych. Oprócz tego szybkozłączy, które spełniają określone normy bezpieczeństwa, używa się też do uszczelniania przewodów w branży farmaceutycznej.