Znormalizowane i usystematyzowane złącza różnego typu, które stosujemy w wielu branżach, stały się dziś dla nas naturalne. Jeszcze jakiś czas temu nie rozumieliśmy, dlaczego właściwie tworzymy na świecie tak bardzo restrykcyjne normy dotyczące pewnych rozwiązań. To kwestia komfortu i bezpieczeństwa. W naszym wpisie przyjrzymy się bliżej, czym są szybkozłącza przemysłowe i jak ich zastosowanie pozytywnie wpłynęło na pracę z wężami do chemii i cystern.
Złączki do węży z zaciskami i podobne rozwiązania
Ogólna nazwa szybkozłączy dotyczy elementów, które pozwalają szybko, wygodnie i bezpiecznie scalić współpracujące ze sobą części mechanizmów, armatury itd. Szybkozłączami przemysłowymi nazywamy na przykład elementy służące do łączenia węży przemysłowych i instalacji niskociśnieniowych lub wysokociśnieniowych. Mowa m.in. o wężach spożywczych, chemicznych i paliwowych. Szczególnym rodzajem szybkozłączy przemysłowych są szybkozłącza TW, współpracujące wężami do cystern lub wężami do chemii. Jak ich zastosowanie ułatwia pracę?
Wygodna i bezpieczna praca z szybkozłączami
Obowiązujące normy ujednolicające kombinacje złączy, ich budowę, wymiary, materiały, z których są wykonane, jasno prezentują konkretne wymogi. Nie musimy się dziś zastanawiać, jakie konkretnie złącze wybrać do węża do paliw, pary wodnej itd. Wybieramy tylko sprzedawcę (sklep, hurtownię, dostawcę), szukamy najkorzystniejszej ceny. Doskonale wiemy też, jak używać konkretnego elementu, instrukcja jest jasna, samo połączenie jest proste – stąd nazwa szybkozłącza – a przy tym wszystko jest bezpieczne, zgodne z przepisami, które obowiązują nie tylko w kraju. To wygodne i funkcjonalne rozwiązania. Podobnie jest dziś ze wszelkimi połączeniami używanymi w urządzeniach elektronicznych.